Wiadomości

Dozór za fałszywe zawiadomienie o przestępstwie

Data publikacji 31.01.2017

Policyjny dozór dla 47-latka za fałszywe zawiadomieni o przestępstwie. Włamywacz, który został zatrzymany na gorącym uczynku prawdopodobnie chciał zmylić stróży prawa i poinformował ich, że kilkakrotnie padł ofiarą rozboju. Bytomianin usłyszał zarzuty zawiadomienia o niepopełnionym przestępstwie oraz składania fałszywych zeznań. Grozi mu teraz do 10 lat więzienia.

Bytomscy policjanci zatrzymali sprawców usiłowania włamania do przyczepy kempingowej. Jednym z włamywaczy okazał się 47-latek. Mężczyzna miał blisko promil alkoholu w organizmie i trafił do policyjnego aresztu. W trakcie przesłuchania poinformował policjantów, że kilkakrotnie został pobity i okradziony przez swoich wspólników z którymi włamywał się do przyczepy kempingowej. Policjanci wnikliwie przyjrzeli się jego zeznaniom i zweryfikowali je. Okazało się, że bytomianin kłamie i wszystko sobie wymyślił. Prawdopodobnie chciał zmylić policjantów jednak co chciał osiągnąć i jaki miał cel do chwili obecnej zastanawia stróży prawa. Zebrany przez śledczych materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mu zarzutów składania fałszywych zeznań oraz zawiadomienia o niepopełnionym przestępstwie i usiłowania włamania. Prokurator objął go policyjnym dozorem. Grozi mu teraz do 10 lat więzienia.

Przypominamy, że każde zawiadomienie o przestępstwie policjanci weryfikują i sprawdzają czy faktycznie doszło do czynu karalnego. Stróże prawa jeżeli mają podejrzenie, że osoba złożyła fałszywe zawiadomienie o przestępstwie natychmiast to weryfikują. Za takie fikcyjne zgłoszenie grozi do 2 lat więzienia. Ponadto odpowiadamy dodatkowo za składanie fałszywych zeznań za co grozi nam również do 2 lat więzienie. Opowiadamy również karnie jeżeli fałszywie kogoś oskarżymy. Tu odpowiedzialność karna wynosi również do 2 lat.  

Powrót na górę strony